Čo si predstavíte, keď počujete slová ako „kybernetická bezpečnosť“? Pre niekoho môže znieť ako komplikovaná téma pre IT expertov, v skutočnosti sa týka nás všetkých. Internet nám priniesol množstvo výhod, ale súčasne vytvoril priestor pre nové riziká. Cyber attacks, phishing, vishing, ransomware... to všetko sú pojmy, s ktorými sa môžete stretnúť a stratiť obozretnosť. Čo presne znamenajú a aké riziko predstavujú? Vytvorili sme pre vás seriál vzdelávacích článkov pre zvýšenie vašej bezpečnosti v internetovom prostredí. Viete, že kým v roku 2017 používalo internet zhruba 3,64 miliardy ľudí, tak v roku 2022 to už bolo približne 4,95 miliardy?
Cieľom článkov, ktoré budú vychádzať v najbližších dňoch, je poukázať na možné riziká a predstaviť aj spôsob, ako sa pred nimi chrániť. Čo nám hrozí pri používaní internetu? Každý deň sa pripojíme na internet – či už v práci, doma, cez počítač alebo cez mobil. Zdieľame informácie, platíme účty, komunikujeme na sociálnych sieťach. Internet je miestom, kde sa stretávame s priateľmi, komunikujeme s úradmi, odovzdávame množstvo osobných údajov, zdieľame fotografie a miesta dovoleniek. Internet je zároveň aj miestom, kde operujú kyberzločinci. Podľa údajov od SK-CERT a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) bolo na Slovensku v roku 2024 zaznamenaných viac ako 2 300 vážnych kybernetických incidentov. Najznámejším z nich bol útok na kataster SR, ktorý spôsobil rozsiahle problémy naprieč celému Slovensku.
Riziká sú rôzne: phishing, vishing, ransomware, kybergooming, stalking, DDoS... Tieto pojmy môžu znieť odstrašujúco, je však dôležité im rozumieť, aby sme sa mohli efektívne brániť. Kybernetické útoky môžu prichádzať cez email, sociálne siete, sms, môžu byť ich kombináciou. Majú rôzne ciele a používajú odlišné technológie. Niektoré sú ľahko odhaliteľné, na iných si „vylámu zuby“ aj IT experti.
Prečo sa kyberbezpečnosti venovať? Na internet sa pripájame takmer všetci – od detí po seniorov. Sociálne siete sa postupne stali bežnou súčasťou nášho osobného, spoločenského a aj pracovného života. Súčasne sa každý deň zvyšuje počet podvodných útokov. V tejto súvislosti je dôležité si uvedomiť, že nárast počtu používateľov sociálnych sietí a času stráveného na sociálnych sieťach spôsobil, že počas pandémie koronavírusu sa negatíva a riziká spojené s používaním sociálnych sietí prehĺbili. Pezinok je súčasťou tak geografického, ako aj internetového sveta. Útoky tohto typu sú vykonávané aj na obyvateľstve nášho mesta a budú pokračovať aj v budúcnosti.
Preto sme pre vás vytvorili tento seriál – aby sme vám pomohli chápať riziká a chrániť sa pred nimi. V každej časti seriálu sa zameriame na jedno z najčastejšie využívaných kybernetických rizík. Vysvetlíme, čo to znamená, ako podvod prebieha, a najdôležitejšie – ako sa pred týmito hrozbami ochrániť. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako mesto Pezinok investovalo do kybernetického dáždnika, aby ochránilo naše spoločné dáta.
Sledujte nás a myslite na to, že vaša kybernetická bezpečnosť začína informovanosťou!