Mesto Pezinok je aktívnym partnerom medzinárodného projektu – cezhraničnej spolupráce CoDeMoRe (Common Development of the Model Regions), ktorý sa zameriava na ochranu a posilnenie bio- a geodiverzity v regiónoch. V dňoch 9. – 10. apríla 2025 sa zástupcovia zapojených organizácií stretli v biosférickej rezervácii Wienerwald v Rakúsku, aby si vymenili skúsenosti a poznatky z oblasti udržateľného manažmentu krajiny.
Stretnutie prebehlo v mimoriadne inšpiratívnom prostredí Biosférického parku Viedenský les (BPWW), ktorý bol v roku 2005 vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO. Už prvý deň účastníkom priniesol množstvo podnetov – počas návštevy vyhliadky Cobenzl a jadrovej zóny Latisberg sa dozvedeli viac o štruktúre biosférickej rezervácie, jej rozdelení na zóny, ako aj o fungovaní informačných bodov pre verejnosť. Odborným sprievodcom bol riaditeľ BPWW DI Andreas Weiß.
Veľkú pozornosť vzbudil aj projekt Dorfplatz STAW v obci St. Andrä-Wördern, kde bola nevyužívaná hospodárska budova premenená na komunitné centrum so zameraním na udržateľný rozvoj, lokálnu produkciu a podporu spolupráce. Viedli ním zakladatelia projektu na čele s Barbarou Resl.
Popoludnie patrilo zážitkovej interiérovej hre simulujúcej rozhodovanie o vytváraní bezzásahových jadrových zón v krajine s intenzívnym využívaním. Hra účastníkom umožnila vžiť sa do rolí rôznych záujmových skupín – lesníkov, poľovníkov, ochranárov či turistických sprievodcov – a dospieť ku kompromisnému riešeniu. Hru viedla projektová manažérka BPWW Nina Kovacs, MSc. Mesto Pezinok, Biosférická rezervácia Viedenský les, Prírodný park Rosalia – Kogelberg a nezisková organizácia Barbora spoločne dokázali vytvoriť modelové krajiny, pri modelácii ktorých si v rámci diskusií každá zo zúčastnených skupín obhajovala svoje záujmy.
Druhý deň sa niesol v duchu terénneho spoznávania – počas pešej túry na Troppberg sa účastníci oboznámili s princípmi ochrany jadrových zón a výzvami, ktoré prináša stret medzi ochranou prírody a hospodárskym využívaním lesov. Odborný výklad poskytla Dr. Alexandra Wieshaider z Österreichische Bundesforste (Rakúske spolkové lesy), ktorá odpovedala na rôznorodé otázky nielen z oblasti poľovníctva v danom území, prirodzenej obnovy lesa alebo existencie vodozádržných opatrení v bezzásahovej zóne.
Záver stretnutia patril prehliadke oblasti Thermenregion a lokalite suchomilných lúk v okolí obce Gumpoldskirchen. Tieto cenné biotopy si vyžadujú citlivý manažment a obnovu, napríklad prostredníctvom obnovy kamenných rún a tradičných prvkov kultúrnej krajiny. Opäť sprevádzal DI Andreas Weiß.
Dvojdňové stretnutie bolo mimoriadne prínosné z hľadiska získavania odborných vedomostí, budovania partnerstiev a skvelej medzinárodnej komunikácie. Účastníci získali množstvo konkrétnych poznatkov, ktoré budú aplikované v rámci realizácie projektu CoDeMoRe v pezinskom regióne. Ochrana prírodného dedičstva, podpora bio- a geodiverzity a s tým súvisiace zodpovedné využívanie krajiny sú kľúčové hodnoty, ktoré bude Pezinok vďaka tejto spolupráci ďalej rozvíjať.
Projekt CoDe MoRe je financovaný z programu Interreg Slovensko – Rakúsko, v rámci priority zelenšieho pohraničia a špecifického cieľa posilniť ochranu a zachovanie prírody, biodiverzity a zelenej infraštruktúry, a to aj v mestských oblastiach, a zníženie všetkých foriem znečistenia. Celková výška dotácie pre všetkých partnerov je v objeme 1 642 310,64 eur so spoluúčasťou partnerov vo výške 328 462,13 eur.
Hľadáte viac informácií o tomto projekte? Kliknite na web codemore.pezinok.sk