Generál Karol Pekník, rodák z Pezinka, bol významnou osobnosťou slovenských dejín 20. storočia. Svojím životom a službou zanechal hlbokú stopu v pamäti národa.
Na Moyzesovej ulici, kde kedysi stál jeho rodný dom, sa od včerajšieho dňa nachádza pamätník s menom a podobizňou Karola Pekníka. „Počas Veľkonočnej nedele uplynulo 125 rokov od jeho narodenia práve v týchto miestach, kde stál jeho rodný dom. Jeho osud od začiatku smeroval k tomu, že z neho bude hrdina - hrdina svojho mesta, hrdina Slovenska, hrdina povstania. A to vďaka tomu, že k svojim povinnostiam pristupoval vždy zodpovedne a nikdy pred nimi neutekal,“ prihovoril sa k prítomným Roman Mács, primátor mesta Pezinok.
Pamätník nesie v sebe vzácny odkaz. Navrhol ho a vyrobil pravnuk generála Pekníka, Radovan Pekník, ktorý sa so svojou rodinou zúčastnil aj slávnostného ceremoniálu.
„Mal veľmi dôležitú úlohu – spolupodieľal sa na organizovaní Slovenského národného povstania. Jeho dôležitá úloha bola najmä v oblasti stratégie a obrannej taktiky,“ predstavil svojho prastarého otca Radovan Pekník. Následne s Miriam Pekníkovou, vnučkou Karola Pekníka, odhalili pamätnú tabuľu a lavičku venovanú pamiatke vzácneho rodáka z Pezinka. Členovia ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov brigádneho generála Karola Pekníka položili veniec k pamätnému miestu. Na podujatí sa zúčastnili aj zástupkyne a zástupcovia Zväzu vojakov – klub Pezinok, MO Živeny, Vojenského historického múzea, František Kašický – starosta obce Častá a bývalý minister obrany, poslanci mestského zastupiteľstva a Bratislavského samosprávneho kraja, zástupcovia múzeí v Pezinku ako aj verejnosť. Počas slávnostného aktu znel hudobný sprievod žiačok zo ZUŠ Eugena Suchoňa.
Pripomeňme si jeho život a úlohu, ktorú zohral v boji o slobodu slovenského národa: Karol Pekník, narodený 20. apríla 1900 v Pezinku, bol slovenský generál a protifašistický bojovník. Bol výnimočným predstaviteľom slovenskej vojenskej elity. Známy svojím vlastenectvom a odvahou sa stal jedným z aktívnych účastníkov Slovenského národného povstania, v ktorom zohrával kľúčovú úlohu. Patril medzi stratégov boja počas Slovenského národného povstania – bol tvorcom stratégie a taktiky ozbrojeného boja proti fašizmu. Pred vypuknutím SNP sa Pekník už v hodnosti plukovníka skontaktoval s protifašistickým odbojom. V čase ozbrojeného povstania bol členom štábu povstaleckej armády v Banskej Bystrici, vymenovali ho za veliteľa obrannej oblasti a od 4. septembra 1944 bol náčelníkom operačného oddelenia Veliteľstva 1. československej armády na Slovensku. Pri ústupe z Donovál bol členom skupiny generálov Rudolfa Viesta a Jána Goliana. Neďaleko Svätého Ondreja nad Hronom (dnes časť obce Pohronský Bukovec) príslušníci Einsatzkommanda 14 zajali aj generála Pekníka, ktorý bol pri pokuse o útek zastrelený 1. novembra. Za svoje nekompromisné postoje a účasť v odboji zaplatil najvyššiu cenu.
Na pamätníku sa nachádza odkaz, ktorému bol Karol Pekník verný celý život:
Rieku slobody nezastaví priehrada útlaku.
Vždy si nájde cestu ďalej.