Mesto Pezinok si dnes, počas Dňa vojnových veteránov, uctilo pamiatku vojnových veteránov a pripomenulo si koniec I. svetovej vojny. Viceprimátorky Kvetoslava Štrbová a Renáta Klimentová, prednosta MsÚ Pezinok Peter Štetka a vedúci referátov MsÚ Pezinok, Pezinčanky a Pezinčania, aj zástupcovia viacerých občianskych a pamätných združení – Zväz vojakov SR, klub Pezinok, ZO SZPB brigádneho generála Karola Pekníka, DHaZZ Pezinok a Mestská polícia Pezinok položili vence k pamätníkom v Grinave, pri farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie, na hlavnom pezinskom cintoríne a na cajlanskom cintoríne.
11. 11. o 11.11 hod sa rozozvučali kostolné zvony ako pripomienka konca vojny a spomienka na vojnových hrdinov. „Prvá svetová vojna bola špecifická v tom, že spôsobila prerozdelenie sveta. Bola to vojna, v ktorej bolo veľmi veľa obetí – mužov, žien aj detí. Vojna, ktorá spôsobila veľa trápenia v rodinách, v ktorej po prvýkrát boli použité chemické zbrane. Na Slovensku nebola rodina, ktorá by nebola touto vojnou zasiahnutá. Hoci sa aj v súčasnosti v krajinách vedú vojny, prajme s mier, aby už žiadna rodina neprišla o svojich príbuzných,“ prihovorila sa Kvetoslava Štrbová k účastníčkam a účastníkom podujatia.
Pripomeňme si históriu
Deň vojnových veteránov, ktorý sa každoročne pripomína 11. novembra, je symbolom úcty a vďaky voči mužom a ženám, ktorí bojovali a obetovali sa v konfliktoch po celom svete. Tento deň nesie zvláštnu symboliku pre ľudí vo viacerých krajinách. Okrem úcty k veteránom je zároveň pripomienkou konca prvej svetovej vojny, ktorý nastal podpisom prímeria vo francúzskom Compiègne presne 11. novembra 1918 o 11.11 hod
Symbolom Dňa vojnových veteránov je kvet vlčieho maku. Stal sa znakom úcty k tým, ktorí položili svoje životy v boji. Tento symbol pamiatky a nádeje má korene v básni In Flanders Fields“ (v slovenskom preklade „V poliach Flámska“), ktorú v roku 1915 napísal kanadský vojnový chirurg John McCrae. Lekár slúžil na západnom fronte pri belgickom meste Ypres a v tejto dojemnej básni opisuje červené vlčie maky, ktoré rástli medzi hrobmi padlých vojakov. Slová básne zachytávajú silný obraz prírody, ktorá pokrýva miesta plné bolesti a utrpenia, ale aj spomienku na odvahu a obetu vojakov.
„Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu…“
Deň vojnových veteránov tak symbolizuje obetavosť, odvahu a silu tých, ktorí sa postavili na obranu svojich krajín a hodnôt, a zároveň je pripomienkou krehkosti mieru, ktorý musíme chrániť. Každoročne nám pripomína hodnotu ľudského života a cenu, ktorú nesú nielen vojaci, ale aj ich rodiny a blízki.
Nezabúdame!