Píše sa rok 1945. Zdecimovaná nemecká armáda je na ústupe a ruské osloboditeľské vojská postupujú vpred. Nachádzame sa na Koporcovej lúke, v protitankovom vale pozostávajúcom z 26-tich železobetónových kociek a pod guľometným hniezdom. Nacisti po varovnom signáli ustúpili k Trnianskemu potoku. Po prieskume Kozákov na nemeckú jednotku útočí Červená armáda. Lúka sa mení na bojisko, na ktorom je každý krok výsledkom premyslenej vojenskej taktiky a dokonalej súhry vojakov. Ako tento boj dopadol, s úľavou vieme všetci.
„Pred 80-timi rokmi naše staré mamy a starí otcovia bojovali za našu slobodu práve na týchto miestach, kde sa teraz nachádzame. Som nesmierne vďačný, že sme mohli podporiť obec Vinosady, ktorá zorganizovala toto významné podujatie – spomienku na hrdinské činy. Verím, že minulosť sa nebude opakovať a že ľudstvo bude trošku múdrejšie,“ vyzdvihol význam podujatia primátor Pezinka Roman Mács.
Bol to zaujímavý, emotívny a divácky atraktívny zážitok. V boji sa stretlo asi 80 nadšencov histórie z rôznych vojenských klubov zo Slovenska i zahraničia. Vo verných dobových kostýmoch s replikami vojenských zbraní a s pomocou pyrotechniky predviedli autentickú historickú ukážku boja za oslobodenie obce Vinosady a pezinského regiónu. Nadšenci bojovej techniky si určite vychutnali pohľad napríklad na nemeckú motorku BMW so sajdkou, Jeep Wyllis darovaný Sovietskemu zväzu od USA, sovietske nákladné vozidlo GAZ-MM či sovietske obrnené vozidlo BA 64
FSS Obstrléze v úvode ukážky divákom zaspievali partizánske piesne a skupina v sedliackych kostýmoch nám pripomenula život a strasti obyčajných ľudí zasiahnutých vojnou. V priestoroch lúky boli rozmietnené sa nachádzali malé výstavy fotografií, poľná nemocnica, v ktorej návštevníci mohli „prísť na kosť“ dobovým vojenským lekárskym nástrojom a postupom, stanovištia s dobovými predmetmi či rôznymi kusmi bojovej techniky.
Starostka organizátorskej obce Vinosady Ivana Juráčková: „Dnes budete mať možnosť vidieť ukážku oslobodenia z roku 1945, ktorá vám priblíži, čo znamenalo žiť v čase vojny a čo znamenalo získať späť slobodu, nádej a pokoru. Nezabúdajme, že história nie je len minulosť, ktorú si pripomíname, je to aj učiteľka, ktorá nás varuje. V čase, keď opäť počúvame o vojnách a neslobode vo svete, je dôležité pripomínať si, aké hodnoty boli v minulosti vybojované za cenu veľkých obetí. Mier, sloboda a ľudskosť, to sú hodnoty, ktoré musíme chrániť aj dnes.“
Starostka Juráčková poďakovala dobrovoľníkom, zamestnancom OÚ Vinosady, vinosadským dobrovoľným hasičom, ako aj partnerom, medzi ktorými je aj mesto Pezinok, vďaka ktorým sa mohlo uskutočniť podujatie významných rozmerov. Podujatie Oslobodenie 1945 bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.