Uvedomujeme si dôležitosť, jedinečnosť a hodnotu každého človeka, preto mesto Pezinok vyvíja aktivity na podporu kvality života ľudí so zdravotným znevýhodnením. Cieľom Klubu zdravotne znevýhodnených ľudí v Dennom centre Hrnčiarska je odhaľovať jedinečnosť a silné stránky každého človeka z tejto zraniteľnej skupiny obyvateľstva a podporovať ich tak, aby mali možnosť naplno prejaviť svoj potenciál a plnohodnotne sa začleniť do života.
Vďaka rozmanitým aktivitám, v ktorých sú zapojení zdravotne znevýhodnení ľudia s rôznymi poruchami autistického spektra, DMO a ďalšími zdravotnými obmedzeniami, seniori i mládež nielenže pomáhame nielen tým, ktorí to potrebujú, ale vytvárame inkluzívnu spoločnosť a obohacujeme aj nás samých.
Každý zdravotne znevýhodnený človek má dar, je v niečom výnimočný. Prinášame im radosť, zmysel a priestor pre sebarealizáciu
Hlavným princípom práce so zdravotne znevýhodnenými ľuďmi je prostredníctvom rôznych aktivít a programov klásť dôraz na rozvoj zručností, kreativity a sebavedomia. Zároveň tak vzniká priestor pre ich sebarealizáciu, vytváranie sociálnych väzieb, čo zdravotne znevýhodneným poskytuje možnosti pre lepšiu kvalitu života, osobnostný rast a lepšiu inklúziu.
V Klube zdravotne znevýhodnených ľudí sa venujeme týmto programom a aktivitám:
V rámci sociálnej rehabilitácie pomáhame našim klientom osvojiť si nové zručnosti, aby mohli byť čo najviac nezávislí. Tvorivé aktivity – ako napríklad arteterapia, maľovanie, ručné práce, tvorba dekorácií, ozdôb a mnoho ďalšieho umožňujú klientom spoznávať rôzne materiály, rozvíjať motorické zručnosti, zvýšiť vieru vo vlastné schopnosti.
Arteterapia ako terapeutická metóda podporuje emocionálne, psychické, fyzické zdravie osôb so zdravotným znevýhodnením. Stretnutia v skupine sú taktiež cenné pre rozvoj komunikácie a sociálnej integrácie. Skupinové sedenia vedie diplomovaná arteterapeutka Valéria. Klienti majú príležitosť prostredníctvom projektívnych techník počas arteterapie uvoľňovať a spracovávať svoje emócie. (Ateliér a arteterapia Valérie Polakovičovej sa nachádza v Pezinku. Vítaní sú všetci záujemcovia a záujemkyne o arteterapiu. Všetky info nájdete TU.)
Pohyb je základom zdravia! Organizujeme nenáročné pohybové cvičenia, prechádzky a hry (loptové hry, šípky...). Súčasťou sú aj výlety do prírody, spoznávanie histórie a návšteva miest, ktoré stoja za to – ako napríklad návšteva prírodovedného múzea, jazda vláčikom historickým centrom Bratislavy, návšteva Bratislavského hradu, Hradu Devín, Slavína, v Ivanke pri Dunaji to bola návšteva mohyly M. R. Štefánika, návšteva Parku miniatúr v obci Podolie, kde sa nachádza viac ako 80 modelov hradov, zámkov a kostolíkov.
Okrem kanisterapii a hypoterapii, ktoré prinášajú ľuďom so zdravotným znevýhodneným zdravotné benefity i relax, sa venujeme aj Ergoterapii – teda výučbe základných denných zručností – varenie, nakupovanie, upratovanie. Cez tieto pracovné terapie rozvíjame pracovné návyky a zručnosti klientov, čo vedie k získavaniu sebavedomia pri hľadaní práce a zvyšuje sa ich šanca na uplatnenie na pracovnom trhu.
Veľmi dôležitou súčasťou je spolupráca s komunitou, teda pravidelné stretnutia so seniormi v denných centrách s cieľom vytvorenia medzigeneračných mostov.
Zaradenie do pracovného procesu, byť súčasťou komunity a byť užitočný – aj po tom túžia ľudia so zdravotným znevýhodnením a my im ich ambície pomáhame napĺňať
V prvom rade klientom pomáhame nájsť prácu, ktorá zodpovedá ich schopnostiam, záujmom a možnostiam, aby mohli byť súčasťou komunity a cítili sa užitoční. Sprevádzame ich na ceste za zamestnaním a pomáhame im pri adaptácii v novom pracovnom prostredí a poskytujeme podporu pri prvých krokoch na pracovisku. Podporujeme ich sebavedomie a zručnosti a učíme ich, ako zvládať výzvy, komunikovať a postupne si budovať samostatnosť.
Súčasťou našej práce je preto oslovovanie firiem a zamestnávateľov, ktorí chcú dať šancu zdravotne znevýhodneným ľuďom a prispieť k vytváraniu inkluzívnej spoločnosti.
Aj vďaka týmto iniciatívam v našom meste – v Klube zdravotne znevýhodnených ľudí – budujeme spoločnosť založenú na rešpekte, spolupráci, vzájomnom porozumení. S hrdosťou musíme povedať, že jeden z našich klientov našiel svoje uplatnenie v mestskej práčovni (nachádza sa v dennom centre na Hrnčiarskej ulici 44) a ďalšia klientka sa stala pomocnou silou v kuchyni v materskej škôlke. A všetci sa už veľmi tešia na blížiace sa Vianoce.
Napĺňame tak víziu o aktívnom živote a dozrievaní pre každého obyvateľa a obyvateľky nášho mesta. Jedným z prostriedkov je vytvorenie inkluzívneho spoločenstva, v ktorom každý dostane podporu na dosiahnutie svojich cieľov a snov.
Ak by ste sa radi pridali do skupiny alebo sa dozvedeli viac, môžete kontaktovať sociálnu pracovníčku z Referátu sociálnych vecí MsÚ Pezinok Katarínu Pravdovú na telefónnom čísle 0947 929 606, prostredníctvom e-mailu: katarina.pravdova@msupezinok.sk), alebo príďte v stredu od 13.00 – 16.00 h do Denného centra Hrnčiarska 44 Pezinok.