Každoročne si 8. apríla pripomíname Medzinárodný deň Rómov – sviatok, ktorý má nielen oslavný, ale aj pripomínajúci a výzvami nabitý charakter. Je to deň, ktorý si zaslúži našu pozornosť, úctu a pochopenie.
Tento dôležitý deň bol vyhlásený v roku 1990 na štvrtom kongrese Medzinárodnej rómskej únie (IRU) na počesť historicky prvého celosvetového stretnutia rómskych predstaviteľov v Orpingtone pri Londýne, ktoré sa konalo 8. apríla 1971. Práve vtedy Rómovia zo 14 krajín prijali vlastnú vlajku, hymnu a symbolicky sa prihlásili ku svojim indickým koreňom.
Medzinárodný deň Rómov je dnes predovšetkým oslavou bohatej rómskej kultúry – hudby, tanca, divadla, literatúry – a zároveň pripomienkou ťažkostí, ktoré Rómovia v Európe i vo svete stále zažívajú. Diskriminácia, sociálne vylúčenie či predsudky sú výzvami, ktorým čelí najväčšie etnikum bez vlastného územia v Európe. Odhaduje sa, že na našom kontinente žije 7 až 14 miliónov Rómov.
Na Slovensku sa podľa sčítania obyvateľstva v roku 2021 k rómskej národnosti prihlásilo 156 164 osôb, z toho viac než 100-tisíc uviedlo rómčinu ako materinský jazyk. Rómska národnostná menšina je u nás druhou najpočetnejšou autochtónnou menšinou a ich jazyk, tradície i história sú neoddeliteľnou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva.
Významnú úlohu pri formovaní medzinárodného rómskeho hnutia zohral aj Slovák Ján Cibuľa z Klenovca, ktorý ako spoluzakladateľ IRU viedol rómsku delegáciu aj do OSN. Za svoju prácu bol v roku 2001 nominovaný na Nobelovu cenu za mier.
8. apríl je dňom hrdosti, kultúrneho bohatstva, ale aj výzvou pre budovanie tolerantnej spoločnosti, v ktorej má každý rovnaké práva a príležitosti. Je to pripomienka, že rozmanitosť nás neoslabuje – naopak, obohacuje.