Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje hovädzí dobytok, ovce, kozy, ošípané a iné párnokopytníky. Aby sa zabránilo šíreniu tohto ochorenia, je nevyhnutné dodržiavať prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia v chovoch.
Prvým krokom je zabránenie vstupu nepovolaným osobám do chovu a ustajňovacích priestorov, kde sú držané vnímavé zvieratá. Vírus sa môže prenášať nielen priamym kontaktom medzi zvieratami, ale aj prostredníctvom obuvi, odevov a dopravných prostriedkov. Preto je dôležité, aby sa pred vstupom do chovu zriadil dezinfekčný brod a udržiaval sa aktívny. Pri vstupe alebo výstupe s dopravným prostriedkom je potrebné použiť jamu hlbokú približne 30 cm s rozmermi 3 × 5 m, do ktorej sa naleje voda zmiešaná s dezinfekčným prostriedkom, napríklad chlorovým vápnom, chloramínom B, Savom original alebo Virkonom S. Dezinfekčný prostriedok musí byť pravidelne dopĺňaný podľa návodu výrobcu, aby zostal účinný.
Okrem dezinfekčného brodu pre vozidlá je potrebné zabezpečiť aj menší dezinfekčný brod pri vstupe do samotných ustajňovacích priestorov. Môže to byť matrac, rohožka alebo hlbší plech na pečenie naplnený vodou s dezinfekčným prostriedkom. Tento brod musí byť neustále vlhký a aktívny. Pri vstupe do chovu je nevyhnutné prezliecť sa do čistého odevu a obuť si dezinfikovanú obuv. Rovnako dôležité je pri odchode zo stajne prejsť dezinfekčným brodom a následne sa prezliecť a prezuť. Odev a obuv ponechané pri dezinfekčnom brode zabránia šíreniu vírusu mimo chovu.
Hygienické opatrenia sa netýkajú len ľudí, ale aj všetkých nástrojov a zariadení používaných v chove. Pravidelná dezinfekcia pracovného náradia, vozidiel a iných predmetov, ktoré prichádzajú do styku so zvieratami, je nevyhnutná na minimalizáciu rizika šírenia infekcie. Každodenné sledovanie zdravotného stavu zvierat je ďalším dôležitým opatrením. Typické príznaky slintačky a krívačky zahŕňajú vysokú horúčku (okolo 41 °C), zníženú chuť do jedla, stratu hmotnosti a tvorbu pľuzgierov a áft v ústnej dutine, na mulci alebo rypáku. Postihnuté zvieratá nadmerne slintajú, môžu mať vredy na mliečnej žľaze a v oblasti paznechtov, čo vedie k výraznej bolestivosti a krívaniu.
V prípade pozorovania uvedených príznakov je potrebné okamžite kontaktovať veterinárneho lekára a Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. Každý chovateľ nesie zodpovednosť za ochranu svojho chovu a zabránenie šíreniu tejto nebezpečnej nákazy. Preventívne opatrenia, ako sú dezinfekcia, kontrola pohybu osôb a vozidiel či dôkladné sledovanie zdravotného stavu zvierat, sú kľúčom k ochrane hospodárskych zvierat pred slintačkou a krívačkou.
Dodržiavaním týchto opatrení môžeme spoločne minimalizovať riziko šírenia ochorenia a zabezpečiť zdravie a bezpečnosť chovov. Pomôžte nám zabrániť ďalšiemu šíreniu slintačky a krívačky!
Aktuálne informácie o ochorení slintačky a krívačky nájdete na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.