Milujete spoznávanie histórie a kultúry? Radi pri cestovaní idete „pod povrch“?Presne takouto výzvou sme oslovili ľudí z nášho mesta a blízkeho okolia, ktorí sa chcú stať certifikovanými sprievodcami. Významný krok vývoja cestovného ruchu v Pezinku a regióne Malých Karpát prebieha pod hlavičkou projektu CoDeMoRe (Common Development of the Model Regions), ktorého lead partnerom je naše mesto. Školenie miestnych sprievodcov cestovného ruchu pre vzdelávacie a vodcovské aktivity je v súlade s implementáciou projektu INTERREG SK-AT /Common Development of the Model Regions Geopark Malé Karpaty, Biosphärenpark Wienerwald, Naturpark Rosalia-Kogelberg/ CoDe MoRe.
V rámci projektu Interreg Slovensko – Rakúsko 2024 – 2027 sa realizuje akreditovaný kurz pre budúce sprievodkyne a sprievodcov v cestovnom ruchu, ktorý je prispôsobený európskym štandardom a po jeho absolvovaní otvára široké možnosti uplatnenia. Kurzu sa zúčastňuje 13 členov zo zázemí od IT sektoru, cez pedagogiku, projektový manažment, až po životné prostredie. Ich diverzita je zárukou pestrého prístupu k sprievodcovstvu, kde každý prináša svoje jedinečné vedomosti a schopnosti.
Cieľom projektu je pripraviť novú generáciu odborníkov, ktorí budú reprezentovať Pezinok a jeho históriu a vďaka svojim znalostiam aj propagovať atraktivity celého malokarpatského regiónu. Súčasťou vzdelávania je spolupráca s neziskovou organizáciou Barbora (Geopark Malé Karpaty), ktorá kladie dôraz na interpretáciu prírodného dedičstva a ekoturizmus. Budúci sprievodcovia sa tak naučia, ako pútavo a odborne prezentovať jedinečné miesta, ktoré doteraz zostávali v tieni známejších turistických destinácií.
Kurzy pokrývajú celkovo 300 vyučovacích hodín pod vedením odborných lektorov. Okrem teoretických vedomostí z oblasti dejín, geografie, marketingu a komunikácie je súbor zručností doplnený o praktické exkurzie a modelové situácie. Jednou z výučbových lekcií bola nedávna terénna prax, kde účastníci absolvovali náročný tréning na vybraných miestach Malých Karpát: od Hradu Červený Kameň cez rekreačnú oblasť Harmónia, až po mesto Modra a Svätý Jur. Každý sprievodca si pripravil vlastné prezentácie a v praxi si vyskúšal sprevádzanie v rôznych podmienkach.
V druhej polovici februára 2025 čaká účastníkov odborná skúška a prezentácia vlastného itinerára s trojdňovým programom. Po absolvovaní kurzu sa stanú kvalifikovanými sprievodcami a budú môcť pôsobiť ako odborníci reprezentujúci bohatú históriu, kultúrtu a atraktivity Pezinka. Ich hlavným cieľom bude nielen informovať, ale aj vytvoriť u návštevníkov pozitívny dojem, ktorý ich motivuje k návratu.
Projekt CoDeMoRe tak dáva Pezinku jedinečnú príležitosť stať sa vedúcou destináciou v oblasti kultúrneho a prírodného turizmu a vytvára pevné základy pre jeho udržateľný rozvoj.
Projekt CoDeMoRe je realizovaný v rámci programu Interreg V-A SK-AT, podporovaného z príspevku Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.