Dlhoročnou dizajnérskou tradíciou sa môzu pochválit' tvorcovia umeleckej keramiky V-oglje: Barba Štembergar Zupan a Niko Zupan z regiónu Gorenjske zo Slovinska. Vo svojom domácom štúdiu vytvárajú jedinečné keramické výrobky a ich láska k dizajnu si získava celosvetové uznanie. So svojím Sympóziom umeleckej keramiky je inštitút V-oglje - od roku 2011 - prvým slovinským zástupcom, ktorý je členom najprestížnejšej medzinárodnej asociácie keramikárov (International Academy of Ceramics), ktorá je zároveň oficiálnym partnerom UNESCO.
„Barba a Niko, vitajte v Pezinku! Pezinok je okrem vína a baníctva je aj mestom kultúry a vzdelanosti. Budem nesmierne rád, keď dokážeme ukázať, že si umenie vážime a dokážeme spoznávať niečo nové. A že dokážeme na tom novom stavať a spoločne rozvíjať,“ privítal hostí primátor Roman Mács.
Vernisáže sa zúčastnil aj vzácny hosť - veľvyslanec Slovinskej republiky Stanislav Raščan, ktorý sa srdečne prihovoril návštevníčkam a návštevníkom. Vyzdvihol spoluprácu s mestom Pezinok a upriamil pozornosť na rôznorodosť projektov v rámci možných kooperácií medzi našimi krajinami. Hudobné vystúpenie žiačok ZUŠ Eugena Suchoňa bolo sviežim doplnkom počas slávnostného otvorenia výstavy.
Cesta k takému úspechu nie je jednoduchá. Vyžaduje si tvrdú prácu, vôľu a lásku k dizajnu. „Moja mama pracovala ako maliarka a s ňou som sa už odmalička zamilovala do múzeí a galérií. Môj dedko bol kolár a dovolil mi hrať sa s kúskami dreva,“ hovorí umelkyňa Barba Štembergar Zupan a dodáva, že vôňu dreva často cíti aj dnes. S manželom Nikom založili institút V-oglje, aby aktívne propagovali keramiku. Barba sa venovala hrnčiarstvu, maľbe a glazúrovaniu, Niko ručnému modelovaniu a technickým záležitostiam.
Každý dizajnér potrebuje inšpiráciu. Niko hľadá inšpiráciu vo využití kameňa starými národmi. Cesta od nápadu k finálnemu produktu je pre oboch veľkou radosťou. Dizajnérsky pár chce zvýšiť povedomie o špecifických zručnostiach v oblasti keramiky, preto organizujú medzinárodné sympózium o umeleckej keramike. Ich inštitút V-oglje umožňuje prezentáciu slovinskej keramiky doma i vo svete, realizáciu školení, organizovanie výstav a podobne. Mladým dizajnérom radia, že sa treba učiť a tvoriť s radosťou, pretože bez driny a zvedavosti nie je pokrok.
„Vzťah medzi partnerskými mestami Izola a Pezinok ako aj medzi Slovinskom a Slovenskom sú pre mňa nesmierne dôležité. Umenie je práve jedna z ciest, ako sa dajú naše národy a mestá zbližovať. Veľmi sa teším, že sa nám to dnes podarilo,“ doplnil na záver Mács.
Výstava Ovekovečena z ognjem – Zvečnená ohňom v DK Pezinok potrvá do konca januára. Kurátorom výstavy je Zlatko Blaževič.