Mesto Pezinok rozbehlo inovatívny projekt „Miestne občianske a preventívne služby“, ktorý sa zameriava na podporu sociálno-ekonomickej integrácie marginalizovaných komunít, konkrétne obyvateľov osady Glejovka. Tento projekt je financovaný Európskou úniou prostredníctvom Programu Slovensko a jeho hlavnými cieľmi sú zlepšenie občianskeho spolunažívania, podpora vzdelávania a udržiavanie verejného poriadku.
Ciele projektu
Hlavným cieľom projektu je vytvoriť dve pracovné miesta pre obyvateľov Glejovky, poskytnúť možnosť zamestnania v oblastiach, ktoré prispievajú k zlepšeniu občianskeho spolunažívania. Zároveň sa vďaka pracovným činnostiam budú podieľať na preventívnych a komunitných aktivitách, čo predstavuje:
- Prácu so žiakmi: Motivácia problémových žiakov k vzdelávaniu, spolupráca s rodičmi a učiteľmi a podpora pri plnení povinnej školskej dochádzky, pomoc pri riešení problémov v škole.
- Udržiavanie verejného poriadku: Monitorovanie situácie v osade, spolupráca s mestskou políciou, prevencia vzniku nelegálnych skládok odpadu a osvetové aktivity.
- Podporu sociálnej inklúzie: Spolupráca s terénnymi sociálnymi pracovníkmi, sprevádzanie detí do školy a organizovanie komunitných aktivít.
Očakávané výsledky
Ciele projektu sú definované v týchto hlavných výsledkoch:
- Zníženie problémového správania žiakov: Deti budú motivované k aktívnemu prístupu k vzdelávaniu a ich čas strávený mimo školy sa zmysluplne vyplní.
- Zvýšenie dochádzky do školy: Spolupráca so školou a rodičmi vytvorí podporujúce prostredie pre vzdelávanie a zvýši záujem detí o školu.
- Zlepšenie verejného poriadku: Monitorovanie osady a okolia zvýši bezpečnosť a komfort obyvateľov.
Prínosy projektu
Mesto Pezinok má skúsenosti z predchádzajúcich projektov, do ktorých boli začlení obyvatelia osady Glejovka. Tieto potvrdili, že preventívne programy s dôrazom na podporu a motiváciu žiakov pozitívne ovplyvňujú záujem detí o vzdelanie a sú účinné pri znižovaní problémového správania sa žiakov. Zároveň prax z predošlých projektov potvrdila, že v prípade spolupráce jednotlivých členov komunity a ich podpory vzdelávania je výsledkom zvýšenie (zlepšenie) dochádzky do školy a zlepšovanie vzdelávacích výsledkov žiakov.
Aktuálny projekt má pozitívne prínosy tak pre obyvateľstvo Glejovky, ako aj pre majoritnú spoločnosť. Zamestnanie v rámci projektu prispeje k zlepšeniu sociálno-ekonomického postavenia a zvýšeniu sebaúcty. Projekt zároveň pomôže odbúrať stigmatizáciu, podporí zapojenie obyvateľov do komunitného života a zlepší ich vnímanie majoritnou populáciou.
Aktivity projektu prispejú k lepšiemu občianskemu spolunažívaniu, vyššej bezpečnosti v osade a okolí, a pozitívne ovplyvnia vzdelávanie rómskych detí.
Prepojenie s dlhodobými cieľmi mesta
Mesto Pezinok stavia na skúsenostiach z predchádzajúcich projektov, ktoré preukázali, že preventívne programy a zamestnávanie marginalizovaných obyvateľov majú pozitívny dopad na celú komunitu. Realizácia aktivít v rámci tohto projektu posilní spoluprácu medzi komunitou Glejovky a majoritnou spoločnosťou a zlepší kvalitu života všetkých obyvateľov mesta.
Realizácia projektu
Projekt bude trvať 30 mesiacov, od augusta 2024 do decembra 2026. Zamestnankyne miestnych a preventívnych služieb budú vyškolené v oblasti komunikačných zručností a konfliktového manažmentu. Ich mentorom bude referát sociálnych vecí mesta Pezinok, ktorý im poskytne odborné vedenie. Pravidelné stretnutia zabezpečia spätnú väzbu a podporu pre obe zamestnankyne pri riešení každodenných výziev.
Financovanie projektu MOaPS
Projekt je financovaný Európskou úniou, a to prostredníctvom Program Slovensko - SK - EFRR/KF/FST/ESF+ formou nenávratného finančného príspevku vo výške 85 087,08 eur.
Dlhodobý dopad a udržateľnosť
Projekt má potenciál stať sa vzorovým modelom sociálnej inklúzie a podpory občianskeho spolunažívania. Ak sa osvedčí, mesto plánuje vytvoriť stabilné pracovné pozície v rámci svojej organizačnej štruktúry, čím sa zabezpečí dlhodobá udržateľnosť dosiahnutých výsledkov.
Prostredníctvom tohto projektu mesto Pezinok ukazuje, že inklúzia a integrácia môžu byť kľúčom k zlepšeniu kvality života tak pre marginalizované komunity, ako aj pre celé mesto.