V lokalite Suchý vrch – Pereg dom prebieha archeologický výskum s cieľom objasniť funkciu a históriu, ktorá sa dá vyčítať zo zvyškov murovanej stavby. Realizátorom výskumu je Malokarpatské múzeum, ktoré spolupracuje so zástupcami Mestského múzea v Pezinku. Boli sme sa pozrieť, ako postupujú práce. O priebehu nás informovala archeologička Lenka Choma Soročinová, pod ktorej dohľadom prebieha tento výskum. Hoci by sme už radi poznali odpovede na všetky naše otázky ohľadom ruiny, ešte si budeme musieť počkať na odborné stanovisko vedeckej obce.
Pre zaujímavosť prinášame niekoľko fotografií zo skúmanej lokality. Mali sme možnosť nahliadnuť aj pod plachty, pod ktorými sú archeologické sondy (vykopané jamy). Upozorňujeme verejnosť, aby sa pri prípadnej návšteve lokality vyhýbali prekrytým miestam, nakoľko tam hrozí nebezpečenstvo pádu. Priestor archeologického výskumu je označený, prosíme, nevstupujte tam.
Zverejnený článok súvisí s aktivitami realizácie cezhraničnej spolupráce Interreg - CoDeMoRe, ktorý má za cieľ posilňovať ochranu a zachovanie prírody, biodiverzity a zelenej infraštruktúry či vzdelávanie v envirootázkach v časoch klimatických zmien v zmysle trvalo udržateľného rozvoja v Pezinku v rámci cezhraničnej spolupráce Slovenska a Rakúska.
Projekt „Common Development of the Model Regions Geopark Malé Karpaty, Biosphärenpark Wienerwald, Naturpark Rosalia-Kogelberg“ je realizovaný v rámci programu Interreg V-A SK-AT, podporovaného z príspevku Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Viac sa o medzinárodnom projekte Interreg - CoDeMoRe môžete dočítať na našej webovej stránke.