Oceňovanie darcov krvi nie je vo svete bežné, je skôr zriedkavé. Len pár krajín systematicky oceňuje pravidelných darcov krvi, medzi nimi aj Slovenská republika. Slovenský Červený kríž oceňuje pravidelných darcov krvi od roku 1960.
Emília Macsiczová, riaditeľka územného spolu SČK Bratislava-okolie, Mária Kučerová, podpredsedníčka územnej rady a predsedníčka územného spolku SČK Ivanka pri Dunaji a Vladimír Koubek, predseda miestneho spolku SČK Pezinok za prítomnosti primátora mesta Pezinok Romana Mácsa a viceprimátorky Kvetoslavy Štrbovej privítali na mestskom úrade darkyne a darcov krvi, ktorým odovzdali vysoké ocenenia za šľachetné konanie.
„Želám vám, aby vám čo najdlhšie vydržalo zdravie a nadšenie pre darovanie krvi. Z celého srdca vám ďakujem. Nesmierne si vážim, že dávate časť seba pre záchranu životov a zdravia ľudí,“ poďakoval v príhovore Roman Mács.
Zlaté a diamantové plakety si prevzali darkyne a darcovia z Pezinka, ktorí za uplynulý rok dosiahli stanovené počty bezpríspevkových odberov potrebných pre získanie daného ocenenia.
„Veľa sa hovorí o potrebe krvi, najvzácnejšej tekutiny pre záchranu ľudských životov. Tekutiny, ktorú nemožno ničím nahradiť aj napriek tomu, že veda a výskum majú stále novšie a novšie objavy i v tejto oblasti. Dá sa vôbec krv zaplatiť? Nie, nedá,“ hovorí Mária Kučerová.
Medailu Jána Kňazovického získala Eva Nemcová za 80 darovaní krvi. Rada by inšpirovala a motivovala aj ostatných ľudí k tejto aktivite. „Pre moje telo je to ozdravný pocit. A keď príde tá SMS správa, že vaša krv bola použitá pri záchrane života, je to úžasné,“ odpovedá na otázku, čo jej pravidelné darovanie prináša.
„Pomáhate vrátiť stratenú vieru a nádej. Svojou krvou sa podieľate na záchrane toho najcennejšieho, čo človek má – a tým je ľudský život. Výrazom ľudskosti, humánneho cítenia a lásky k blížnemu je ochota darovať krv pre záchranu životov,“ prihovorila sa Emília Macsiczová pred odovzdaním ocenení.
Ján Jánsky, český psychiater, objavil v roku 1907 existenciu štyroch základných krvných skupín V roku 1923 podal profesor Ján Kňazovický prvú transfúziu u nás. Po nich sú pomenované ocenenia bronzová, strieborná, zlatá a diamantová plaketa Jána Jánskeho a medaila Jána Kňazovického. Každá z nich je ocenením za odbery krvi – bronzová začína pri 10 darovaniach, strieborná je za 20, zlatá plaketa za 30 (ženy) a 40 (muži), diamantová za 60 (ženy) a 80 (muži). Najvyššie ocenenie – medaila Jána Kňazovického – sa odovzdáva za 80 odberov (ženy) a 100 odberov (muži).
Veríme, že darkyne a darcovia krvi sú inšpiráciou aj pre ostatných, aby sa pridali a darovali svoju krv. Ako a kedy darovať, podmienky darovania a ďalšie informácie nájdete na stránke Národnej transfúznej služby SR.
Ďakujeme za vaše humánne konanie a osobné nasadenie pre záchranu iných ľudí.