„Sme na Farskej ulici v Pezinku, kde v bývalom dome č. 12 sa 25. septembra 1908 narodil chlapec, ktorému dali meno Eugen. Jeho otec, Ladislav Suchoň, bol pezinským učiteľom, kostolným spevákom a organistom. Mamička sa volala Serafína, rodená Balgová a pochádzala z Kútov. Takže, sedíme pred bývalým rodným domom osobnosti našej národnej hudby, pred pamätnou doskou, na ktorej je aj incipit, úvodné takty najznámejšej Suchoňovej skladby: Aká si mi krásna,“ týmito slovami začína dialóg, ktorý nahrali žiaci Základnej umeleckej školy Eugena Suchoňa pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule a lavičky na mieste, kde sa pred 116 rokmi narodil majster Eugen Suchoň.
Mesto Pezinok v spolupráci s potomkami Eugena Suchoňa, rodinou Štilichovcov, pripravili pri príležitosti nedožitých 116. narodenín autora slovenskej národnej opery slávnostný program venovaný životu, dielu a odkazu najväčšieho z novodobých pezinských rodákov. Slávnostný ceremoniál sa odohral na priestranstve, kde pôvodne stál rodný majstra Suchoňa na Farskej ulici, kde predseda BSK Juraj Droba, primátor mesta Pezinok Roman Mács, dcéra E. Suchoňa Danica Štilichová, vnuk Richard Štilicha s rodinou a ďalší prítomní odhalili pamätnú tabuľu a lavičku, ktorá bude Pezinčanom pripomínať jedného z najväčších Slovákov.
„Som veľmi rád, že sa nám spoločne podarilo zrealizovať myšlienku vyznačenia pôdorysu rodného domu Eugena Suchoňa a spolu s rodinou Štilichovcov vzdať hold dielu ich otca, starého otca a prastarého otca,“ povedal pred slávnostným prestrihnutím pásky pred pamätníkom Eugena Suchoňa primátor mesta Pezinok Roman Mács. 25. september 2024 je podľa neho deň, kedy podarilo aspoň symbolicky ukázať, že Pezinok nezabúda na majstrov, ktorí ho preslávili po celom svete.
Predseda BSK Juraj Droba pripomenul, že samosprávny kraj ocenil majstra Suchoňa ešte v roku 2019 ako prvého titulom Historická osobnosť regiónu. „Odhaliť pamätnú tabuľu a lavičku na mieste, kde bol rodný dom velikána, akým bol Eugen Suchoň, je to najmenej, čo môžeme na jeho pamiatku urobiť. Vyrastal na tomto území a bol jedným z nás,“ dodal Droba.
Vnuk Eugena Suchoňa Richard Štilicha ocenil aktivitu primátora mesta Romana Mácsa, ktorý stojí za nápadom uctiť si pamiatku Eugena Suchoňa. „Po rokoch prázdnych tónov vychádzajúcich z mestského úradu v Pezinku, zaznela takáto harmónia a symfónia a dnes sme svedkami a účastníkmi takejto krásnej udalosti. Sme na mieste, kde vzniklo hneď veľa inšpirujúcich diel, ktoré preslávili Slovensko v Európe aj vo svete,“ povedal Štilicha, ktorý si želá, aby pri pamätníku sedávali mladí ľudia, žiaci z hudobných škôl v regióne a miesto sa stane inšpiráciou pre vznik ďalších veľkých skladieb a kompozícií. Ocenil aj to, že sa jeho starý otec vždy zo zahraničia vrátil domov, do jeho Pezinka, ktorý vrúcne miloval a kde je aj pochovaný. „Som veľmi rád, že podobne, ako si naši českí susedia vedia uctiť géniov – Smetanu, Dvořáka či Janáčka, tak aj my nasledujeme tento príklad a aj my si budeme vedieť uctiť našich hudobných géniov. Verím, že aj Ďalšie generácie sa budú vzdelávať o slovenskej klasickej hudbe, budú sa učiť o Suchoňovi, Cikkerovi, Moyzesovi, Trnovskom a ďalších,“ dodal Štilicha.
Autorom ideového návrhu pamätnej tabule je Jirko Vitáloš, výroba pamätnej lavičky zasa prebehla v réžií primátora Romana Mácsa, ktorý ju spolu so svojím bratom mestu Pezinok venoval. Po skončení slávnostného odhalenia lavičky nasledoval koncert v Dome kultúry Pezinok. Zazneli diela majstra Suchoňa v podaní žiakov a študentov ZUŠ E. Suchoňa v Pezinku, Pezinskej detskej filharmónie, Ad Una Corda – Pezinského chrámového zboru, barytonistu Pavla Remenára a klaviristky Jordany Palovičovej.