O pár dní sú tu letné prádzniny, ktoré pre deti znamenajú nekonečné voľno a koniec školským povinnostiam. Nastáva obdobie, v ktorom sa vzájomný rešpekt a slušnosť skloňujú ešte častejšie. Pripomíname, že nočný pokoj a konzumácia alkoholických nápojov na verejnosti sú upravené zákonmi aj všeobecne záväznými nariadeniami.
Rušenie nočného pokoja – tento druh pokoja je chránený zákonom, ktorý určuje pravidlá. Spadá pod priestupkový zákon číslo 372/1990 Zb. o priestupkoch, § 47 ods. 1 písmeno b a VZN 3/2017 Mesta Pezinok o verejnom poriadku.
Podľa zákona je nočný pokoj stanovený v čase od 22.00 hod večer do 06.00 hod ráno nasledujúceho dňa. V čase nočného pokoja je nevyhnutné sa vyvarovať aktivitám, ktoré môžu rozšíriť zvukové vibrácie a spôsobiť nadmerný hluk. Úroveň decibelov sa v noci znižuje na max 45 decibelov. Viete, že ak máte nahlas pustenú hudbu, tá veľmi často dosahuje až 100 decibelov?
Rušenie nočného pokoja je často spojené aj s požívaním alkoholu na verejnosti. Ten upravuje VZN 12/2017 Mesta Pezinok o zákaze požívania alkoholických nápojov na vymedzených verejne prístupných miestach.
S nástupom prázdnin sa stáva režim detí a študentov voľnejší, čím môže vzniknúť viac priestoru na experimentovanie s drogami a psychotropnými látkami. Majú oveľa viac voľného času, ktorý zrazu ponúka aj príležitosti v podobe nových zážitkov. Rodičia majú menšiu kontrolu nad deťmi, práve preto je leto a čas prázdnin rizikovejším obdobím. Organizmus detí a mladých ľudí je na alkohol či drogy oveľa citlivejší ako u dospelého človeka a riziko vzniku závislosti je omnoho vyššie, nehovoriac o dopade na zdravie a psychiku dieťaťa.
Inšpektorka Mgr. Lucia Korytárová z prevencie kriminality, Mestská polícia Pezinok: „Konzumácia alkoholu je tradičnou súčasťou našej kultúry a rodičia sú schopní v tomto období viac tolerovať isté medze. Tak, rodičia, skúste sa zamyslieť, viete kde sú vaše deti, keď vy ste v práci? Koľko času denne im venujete ? Viete s kým sa kamarátia a kde tráva voľný čas?“. Zároveň pripomína, že zákon 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb bol novelizovaný a táto novela reaguje na závažný problém pitia alkoholických nápojov mladistvými, ba dokonca i deťmi, ktorý si vyžiadal intenzívnejšiu právnu reguláciu.
Podľa novej úpravy osoby maloleté do 15 rokov a mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok.
Významné je tiež ustanovenie, ktoré maloletým osobám do 15 rokov zakazuje zdržiavať sa bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hod na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.
V prípade porušenia niektorého z uvedených zákazov maloletou osobou, budú obce ukladať pokuty zákonným zástupcom maloletých (teda vo väčšine prípadov rodičom), a to až do výšky 33 €. Na uloženie pokuty je príslušná obec, v ktorej má maloletý alebo mladistvý trvalý pobyt.
Zákon zároveň novelizuje niekoľko ďalších právnych predpisov, do ktorých zavádza povinnosť určených subjektov oznámiť obci porušenie zákazu požitia alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky osobou maloletou do 15 rokov alebo mladistvou do 18 rokov. Takáto oznamovacia povinnosť sa vzťahuje na:
- riaditeľa školy a ostatných vedúcich pedagogických zamestnancov,
- poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý je držiteľom povolenia alebo licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe,
- obecnú políciu (resp. mestskú políciu),
- Policajný zbor, Železničnú políciu.
Pre komplexnú informáciu pripájame aj zákon o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch.
Ilustračná foto: pixabay.com