Medzinárodný deň nulového odpadu bol vyhlásený Organizáciou spojených národov a každoročne sa oslavuje 30. marca. Vyzýva členské štáty OSN, skupiny občianskej spoločnosti, súkromný sektor, akademickú obec, mládež a ďalšie zainteresované strany, aby sa zapojili do aktivít zameraných na podporu povedomia o národných, regionálnych a miestnych iniciatívach v oblasti nulového odpadu. Zero waste je rozsiahla téma, existuje viacero spôsobov ako môžeme znížiť množstvo odpadu.
Zero waste (angl. nulový odpad) sa do slovenčiny prekladá ako život bez odpadu. Je to životný štýl zameraný na opätovné využívanie zdrojov bez tvorby odpadov, bez potreby skládkovania alebo spaľovania odpadu. Kladie sa dôraz na prevenciu jeho vzniku. Stratégia Zero waste podporuje ciele trvalo udržateľného rozvoja.
Zopár tipov, ako žiť „zero waste“ štýlom:
- Nekupujme zbytočné obaly – na nákupy si vezmite svoje pevné tašky aj vrecká. Existuje sieť bezobalových obchodov, v ktorých sa nakupujú potraviny aj spotrebnú drogériu do vlastných, opakovateľne použiteľných obalov. Ku znižovaniu plastového odpadu prispieva aj rozhodnutie uprednostniť vodu z vodovodu pred balenou v plastových fľašiach.
- Vymeňme jednorazové veci za opakovane použiteľné – opakovaným používaním predmetov šetríte svoju peňaženku, ale aj spotrebu prírodných zdrojov potrebných pre výrobu týchto vecí.
- Pokazené veci hneď nevyhadzujme, ale opravujme.
- Dôkladne trieďme jednotlivé druhy odpadov, ktoré produkujeme. Kompostujme. – cirkulárna mapa mesta poskytuje prehľad, kde nájdete jednotlivé špeciálne typy kontajnerov pre použité oleje, elektroodpad alebo textil. (link pripojiť)
- Neplytvajme jedlom – výroba potravín je ekonomicky náročný proces, pri ktorom sa míňajú prírodné zdroje, výrazne sa mení vzhľad krajiny a vznikajú aj mnohé vedľajšie neželané efekty.
- Zapájajme sa a iniciujme akcie zamerané na čistenie prírody od odpadkov. Vyzbieraný odpad vytrieďme do príslušnej nádoby určenej na triedený zber alebo zmesový komunálny odpad. Rovnako sa zapájajme do aktivít zameraných na predchádzanie vzniku odpadu doma, v práci, v obci, v školách.
Svojou každodennou činnosťou dokážete aktívne prispievať k ochrane životného prostredia, k ochrane prírodného bohatstva a nerastných zdrojov.
Tému odpadového hospodárstva v Pezinku nájdete na našom webe TU
Zdroj: Priatelia zeme SPZ, www.nulaodpadu.sk/dva-tyzdne-zero-waste-dva-tyzdne-bez-odpadu