Od roku 2005 si celý svet pripomína 27. január ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Na návrh Izraela, USA, Ruska a Kanady vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN tento dátum, pretože okolo 15. hodiny v sobotu 27. januára 1945 vstúpili do komplexu Auschwitz-Birkenau prví sovietski vojaci, príslušníci 60. armády 1. ukrajinského frontu. Krátko po nich dorazili do tábora sovietske a poľské filmové štáby. Vďaka nim sa celý svet dozvedel úplnú pravdu o osvienčimskom pekle.
Práve do tábora Auschwitz smeroval aj prvý transport Židov z územia vtedajšieho Slovenska, s tisíckou židovských dievčat a mladých žien, ktorý vypravili 25. marca 1942 z Popradu. V roku 1942 nasmerovali do Auschwitzu zo Slovenska celkovo 19 transportov. Ďalšie nasledovali po obnovení deportácií na jeseň roku 1944. Zahynuli tu aj tisíce Židov, ktorí boli deportovaní z častí dnešného južného a východného Slovenska, ktoré patrili v rokoch 1938 – 1945 k Maďarsku.
V rámci genocídy namierenej na židovské etnikum bolo vyvraždených okolo 6 miliónov Židov. Vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau pri poľskom meste Osvienčim sa natrvalo stal symbolom holokaustu a ďalších zločinov, ktoré spáchalo hitlerovské Nemecko. Najväčšia nacistická továreň na smrť vznikla na jar 1940. Pôvodný tábor bol určený pre poľských vojnových zajatcov. Zakrátko sa však začalo s jeho rozširovaním, ktoré pokračovalo až do augusta 1944.
(Ne)dopovedané príbehy
Mestské múzeum v Pezinku vydalo v roku 2018 knihu Nedopovedané príbehy. Autorky Helena Markusová a Petra Pospechová v nej mapujú minulosť miestnej židovskej komunity, rodín a jednotlivcov, ktorí ju tvorili a ktorú sa podarilo podchytiť v časovom rámci polovice 19. až polovice 20. storočia. Publikácia prináša základnú informáciu o pezinskej židovskej komunite a náboženskej obci, ktorá ju reprezentovala dovnútra i navonok. Ponúka pohľad na témy, ktoré hýbali predovšetkým komunitou samotnou. Tie sa týkali výstavby novej synagógy, cintorína či vzdelávania.
Druhá časť je zameraná na zmapovanie osudov jednotlivých rodín. Zachytáva príbehy 110 pezinských rodín, ktoré sa od polovice 19. storočia viac či menej zapájali do života nášho mesta a ich aktivity našli odraz v archívnych prameňoch. Suma získaných informácií sa meno od mena líši, niekedy vystačila na pár riadkov, inokedy zaplnila niekoľko strán. Publikácia disponuje podrobným poznámkovým aparátom, odkazujúcim na použitú literatúru, zdroje a archívne pramene a bohatou obrazovou prílohou (tabuľky, fotografie, ukážky korešpondencie a archívne dokumenty). Dôležitou súčasťou knihy je fotodokumentácia zvyškov pezinského židovského cintorína, posledného hmatateľného dôkazu existencie tunajšej náboženskej obce.
Cena Spravodliví medzi národmi je aj v Pezinku - dvakrát
Spravodliví medzi národmi je ocenenie, ktoré sa každoročne udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov pred holokaustom. Izrael, konkrétne Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých, založená v roku 1963 pri pamätníku Jad va-šem a vedená Izraelským najvyšším súdom, udeľuje titul Spravodliví medzi národmi tým, ktorí preukázateľne túto činnosť vyvíjali. Mená všetkých vyznamenaných sú uvedené aj v zozname, ktorý je vystavený v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave.
V roku 1997 získala toto významné ocenenie aj Hedviga Zárubová. Počas druhej svetovej vojny ukrývala štvorčlennú židovskú rodinu a zachránila im životy. Dokument o Hedvige Zárubovej natočila aj TV Pezinok.
Magdaléna Konečná, rodená Bínovská, prerozprávala svoj životný príbeh pre Post Bellum. Jej matka Rozália taktiež získala ocenenie Spravodliví medzi národmi za ukrývanie dvoch židovských rodín: Diamantovcov a Horských.
Pripomíname si odkaz holokaustu
Nacisti mohli s vypočítavou krutosťou stupňovať diskrimináciu európskych Židov až po ich vyhladenie len preto, že sa im málokto postavil a mnohí sa tomu len prizerali. Práve to hrobové ticho - doma aj v zahraničí - im dodávalo odvahu. Pri spomienke na holokaust si uvedomujeme prítomnosť hrozby pre slobodu, dôstojnosť a ľudskosť aj v súčasnosti. Nikdy nesmieme zabudnúť, ani dovoliť iným, aby zabudli, prekrútili alebo popreli holokaust.
- - -
Súvisiace odkazy:
- Príbehy preživších holokaust ná aj na stránke jdete o.z. Post Bellum, ktoré sa venuje dokumentovaniu životných príbehov ľudí v uplynulom storočí
- Múzeum holokaustu v Seredi so stálymi expozíciami, tematickými výstavami aj vzdelávacími podujatiami
- Zoznam ocenených Spravodliví medzi národmi
Zdroj informácií: Mestské múzeum v Pezinku, Ústav pamäti národa, Post Bellum, Dokumentačné stredisko holokaustu, TV Pezinok
Ilustračná fotografia: Martin Korčok - Auschwitz