V pondelok 18. decembra 2023 sa na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) uskutočnilo ôsme zasadnutie Rady partnerstva pre integrovaný územný rozvoj Bratislavského kraja na roky 2021-2027. Hlavnou témou bola podpora 18 projektových zámerov v celkovej hodnote takmer 30 miliónov eur.
„Teší ma, že sme dokázali nájsť územnú dohodu a predložené projektové zámery boli schválené takmer jednohlasne. Svedčí to o tom, že v Bratislavskom kraji máme zhodu na prioritách a zvládneme naplniť ciele Integrovanej územnej stratégie. Je to zároveň signál pre národnú úroveň, že zverenie časti alokácie Programu Slovensko na regióny bolo dobrým rozhodnutím. Verím, že aj vďaka príkladu dobrej praxe z Bratislavského kraja príde v blízkych mesiacoch k ďalšiemu navýšeniu podielu Integrovaných územných investícií na čerpaní programu,“ povedal bratislavský župan Juraj Droba, ktorý je zároveň predsedom Rady partnerstva.
„Schválené projektové zámery sa dotýkajú tém znižovania energetickej náročnosti verejných budov, budovania prvkov zelenej a modrej infraštruktúry v mestách a obciach ale tiež udržateľnej mobility v Bratislavskom kraji. Sú to témy, v rámci ktorých sme vďaka spolupráci s ministerstvami už ďaleko, čo sa týka poznania podmienok a parametrov podpory. Zároveň veľmi dobre kopírujú dopyt územia, pretože záujem miest a obcí o opatrenia zamerané na zlepšenie energetickej efektívnosti budov a úpravu verejných priestorov s cieľom adaptácie na zmeny klímy je výrazný,“ vysvetlila Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.
Primátor Mesta Pezinok Roman Mács sa ako člen Komory miestnej územnej samosprávy tiež zúčastnil tohto zasadnutia. „Veľmi intenzívne pracujeme na príprave projektov, ktoré budeme schopní v priebehu budúceho roka predložiť Rade partnerstva a budeme tak pripravení čerpať prostriedky, ktoré budú viazané na konkrétne projekty investičného charakteru.“, vyjadril svoje stanovisko. V okrese Pezinok boli schválené 2 projektové zámery, a to „Obnova budovy obecného úradu“ žiadateľa obec Píla a „Zvýšenie energetickej účinnosti budovy MŠ a OÚ v obci Štefanová“ žiadateľa obec Štefanová. Oba projektové zámery boli podporené v rámci opatrenia 2.1.2 Znižovanie energetickej náročnosti budov.
Vďaka spolupráci župy, miest a obcí, socioekonomických partnerov a štátu pod hlavičkou regionálnej Rady partnerstva sú tak mnohé projekty o výrazný krok bližšie k realizácii. Z 18 schválených projektových zámerov sa takmer všetky začnú realizovať už v budúcom roku.
Rada partnerstva
Rada partnerstva je regionálna platforma, ktorá sa skladá z členov zastupujúcich samosprávny kraj, miestnu územnú samosprávu (mestá, obce a združenia obcí) a štát, ale aj podnikateľský a akademický sektor, školstvo a občiansku spoločnosť v regióne. Predsedom Rady partnerstva pre integrovaný územný rozvoj Bratislavského kraja na roky 2021-2027 je predseda BSK Juraj Droba.
Rada partnerstva bude v novom programovom období 2021-2027 zohrávať kľúčovú úlohu pri implementácii Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja BSK (ďalej len PHRSR) a tiež Integrovanej územnej stratégie Bratislavského kraja na roky 2021-2027 (ďalej len IÚS BSK).
V programovom období 2021-2027 existuje už len jeden operačný program – Program Slovensko s jedným riadiacim orgánom, ktorým je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Implementácia Programu Slovensko v regiónoch bude fungovať prostredníctvom 8 integrovaných územných stratégii (podľa existujúcich krajov), a tiež 17 stratégií území udržateľného mestského rozvoja.
Hlavnou črtou nového konceptu je odklon od dopytového systému. Hlavným mechanizmom implementácie IÚS sú integrované územné investície (ďalej IÚI). Jedná sa o súbor projektov, ktoré sú realizované naprieč politickými cieľmi Programu Slovensko a okrem Programu zahŕňajú aj financovanie z iných zdrojov (ako napr. Plán obnovy a odolnosti, Programy cezhraničnej spolupráce, atď. alebo aj štátny rozpočet či vlastné zdroje). IÚI umožňujú lepšie reagovať na potreby a priority toho-ktorého územia a vďaka vhodnej integrácii rôznorodých aktivít je ich dopad na dané územie významnejší a komplexnejší, než by to bolo v prípade realizácie samostatných, navzájom nesúvisiacich projektov.
Viac o Rade partnerstva, jej úlohách, zložení a výsledkoch nájdete na https://bratislavskykraj.sk/radapartnerstva/
Foto: Bratislavský samosprávny kraj