Dňa 23. júna 2023 sa v priestoroch pezinskej Starej radnice konalo významné stretnutie vedenia Mesta Pezinok s Malokarpatským baníckym spolkom. Miesto stretnutia nebolo náhodné, totiž v rokoch 1778 – 1856 tu sídlil banský súd.
Malokarpatský banícky spolok svoju činnosť upriamuje na udržiavanie a zachovávanie baníckych tradícií, na obnovovanie baníckych zvykov a zhromažďovanie materiálnych hodnôt po banskej činnosti, dôkazom čoho sú aj ich odborné i popularizačné publikácie. Banícky spolok taktiež patrí medzi zakladateľov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, ktoré dnes zastrešuje 27 obdobných organizácií. Svojou činnosťou spolok potvrdzuje, že baníctvo je neoddeliteľnou súčasťou histórie Pezinka a jeho okolia.
„Baníctvo bolo v meste vždy váženým povolaním. Baníctvo signalizovalo život v meste. Karol Róbert z Anjou vedel vytipovať, ktorým mestám sa bude v baníctve dariť a okrem Kremnice či Banskej Štiavnice je hrdo medzi týmito mestami i Pezinok. Som rád, že aj dnes môžeme pokračovať v tejto tradícii, ktoré aktívne podporuje aj Pezinok.“ uviedol primátor Mesta Pezinok Roman Mács.
Čestný predseda Malokarpatského baníckeho spolku Jozef Mišuta: „Tradícia baníctva vychádza zo 14. storočia, presne z roku 1339, keď sa uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou dohodol so svätojurským grófom na dolovaní zlata a drahých kovov na ich pozemkoch. Bolo to v predvečer sviatku svätého Jána Krstiteľa – 24. júna, a tak sme si v Pezinku osvojili tento deň ako deň pezinského baníctva. História stretnutí baníckych spolkov s vedeniami Mesta Pezinok je na Slovensku jedinečná a raritná.“
Všetci prítomní sa zapísali do pamätnej listiny, ktorá je uložená na mestskom úrade v Pezinku. Je odkazom pre budúce generácie, ktorý nesie informáciu o baníctve ako o neoddeliteľnej súčasti histórie Pezinka a taktiež o činorodej aktivite Malokarpatského baníckeho spolku.