Čistenie jazierka v Zámockom parku je zabezpečované prostredníctvom bioremediácie, čo je biotechnologické odvetvie založené na potenciáli živých mikroorganizmov absorbovať a degradovať organické zlúčeniny. Tie prispievajú k regenerácii celého kontaminovaného priestoru. Znamená to obnovenie rovnováhy v jazierku za pomoci mikroorganizmov a enzýmov. Toto riešenie je ekonomickejšie ako čistenie prostredníctvom ťažkých mechanizmov a navyše je šetrnejšie k životnému prostrediu.
„Podstatou bioremediácie je obohatenie vodného prostredia o baktérie dopomáhajúce prirodzenému procesu samočistenia s cieľom ozdravenia a očistenia jazera. Aplikované mikroorganické kultúry bez obsahu geneticky modifikovaných a patogénnych organizmov účinne degradujú organické zložky bahenného sedimentu a zároveň účinne znižujú koncentráciu anorganických rastlinných živín ich odstránením prípadne imobilizovaním,“ vysvetlil Gábor Inczedi zo spoločnosti SanAqua, ktorá realizuje čistenie jazierka.
Po prvej dávke, ktorá bola aplikovaná v októbri, bolo následné meranie v mimo vegetačnom období, kedy baktérie pracujú pomalšie. Napriek tomu sa pomer kyslíka zvýšil oproti meraniu pred prvou dávkou biologického materiálu. Pomery toxínov v bahne sa mierne znížili.
Aplikácie ďalších dávok budú pokračovať počas vegetačného obdobia od marca tohto roka v pravidelných štvor- až šesťtýždňových intervaloch. Ukončenie aplikácie sa predpokladá koncom augusta. Následne sa bude kontrolovať účinnosť z dlhodobého hľadiska pre stav rozkladu toxínov a hladinu obsahu kyslíka vo vode. Táto metóda tiež zabráni premnoženiu rias a vodného rastlinstva, zníži hrúbku bahenného sedimentu, ako aj medziročnú produkciu organického bahna.
Rovnakým systém čistenia bol použitý napríklad pri odstraňovaní nečistôt v Seneckých jazerách.