Analýza kovového odpadu a tetrapakov, ktorá sa začiatkom mája uskutočnila v závode ecorec Slovensko, s.r.o. v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky, prispela k rokovaniam o zlepšení podmienok na triedenie týchto druhov odpadu. Pomôcť má častejší - dvojtýždenný zber kompozitných obalov, tzv. tetrapakov v štyroch najkritickejších miestach, ako aj doplnenie nádob na kovy.
Súčasťou rozboru kovového odpadu a tetrapakov bola vzorka štyroch 1100 litrových nádob, a to dve z každej sledovanej komodity. Kontajnery so separovanými kovmi a kompozitnými obalmi pochádzali zo Svätoplukovej ulice a ulice 1. mája v Pezinku. Výsledky analýzy dokazujú, že obyvatelia Pezinka vedia, čo patrí do jednotlivých zberných nádob. Z celkového počtu 117.8 kilogramov kovového odpadu tvorili veci, ktoré do týchto kontajnerov nepatria, iba 12, 14 kilogramov teda približne 10%. Nápojové obaly tvorili viac ako štvrtinu odpadu. V budúcnosti by mali zo zberu vypadnúť, lebo budú zálohovateľné. Priestor na zlepšenie by sa našiel pri dostatočnom stláčaní kovových obalov. Úplne stlačených ich bolo 11,54 %, polostlačených 11,12% a nestlačených 2,55 %.
„Niektoré kovové obaly sa stlačiť nedajú, tak sme ani nekontrolovali ich stlačiteľnosť. Stlačiť sa ale dajú plechovky. Dokonalým stlačením týchto obalov by sme v analyzovaných nádobách (2- krát 1100 l) vedeli ušetriť cca 400 litrov. Jedno 120 litrové vrece nestlačených plechoviek po stlačení zaplnilo cca 50 litrov v nádobe na kovy,” vysvetlila Katarína Bednáriková z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
Podobne dobré výsledky dosiahlo mesto aj v prípade tetrapakov. Tie tvorili z celkového počtu odpadu viac ako 88%, pričom znečistenie predstavovalo takmer 12%. Stlačených ich bolo 77 % a nestlačených asi 11%.
„V kontajneroch na kovy a VKM (tetrapaky alebo kompozitné materiály) sa najčastejšie nachádzajú kartóny a plasty, teda komodity, na ktoré sú určené iné kontajnery,“ upozornila vedúca referátu životného prostredia, komunálnych služieb a dopravy Oľga Moťovská. Toto tvrdenie potvrdzujú aj výsledky analýzy. „V nádobách na tetrapaky sa nachádzala napríklad nestlačená krabica od pizze, veľká kartónová zásielka od kozmetickej firmy či viaceré obaly, ktoré sem ale nepatria,“ poukázala na objavené nedostatky v Pezinku Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky
V súčasnosti sa v Pezinku nachádza 36 kontajnerov na kovy a rovnaký počet nádob na kompozitné materiály, ktoré sa vyprázdňujú raz za mesiac. K zlepšeniu spôsobu triedenia určite prispejú aj zmeny, o ktorých mesto momentálne rokuje so spoločnosťou NATUR- PACK. Dôležitú úlohu v tomto procese zohrá aj spolupráca Pezinčanov v podobe správneho triedenia.