Zbaviť sa nadbytočného textilu bude v Pezinku opäť o čosi jednoduchšie. K doterajším kontajnerom na šatstvo, ktoré sú rozmiestnené v niektorých častiach mesta, pribudlo 11 kusov zberných nádob od slovenského výrobcu – Ekocharity. Bonusom budú aj prednášky pre materské, základné i stredné školy. Žiaci i študenti sa dozvedia informácie o triedení odpadu či praktické rady, ako si vytriediť šatník od nepotrebných kúskov.
V Pezinku nájdete nové kontajnery na textil vo všetkých častiach mesta. Sú situované najmä na sídliskách, kde sa nachádza najviac ľudí. Ide napríklad o ulice Moyzesovu, Muškátovú, Žarnovických, Dona Sandtnera, Svätoplukovu, Kukučínovu, Trnavskú či Bratislavskú. Vzhľadom na vzdelávaciu úroveň projektu sú nádoby na textil umiestnené tiež na školách - ZŠ Orešie, ZŠ J. Kupeckého a ZŠ na Bielenisku.
„Práve vzdelávaciu časť projektu považujem za veľmi dôležitú. Deti môžu prispieť k zmene myslenia u rodičov - radšej si kúpiť kvalitnú vec, ktorá môže byť aj z druhej ruky ako novú lacnú, vyrábanú mimo Slovenska v ťažkých pracovných podmienkach, “ povedal primátor mesta Igor Hianik.
Do kontajnerov na šatstvo patria odevy, topánky, textílie a hračky vhodné na ďalšie použitie. Mali by byť vypraté, bez poškodenia umožňujúce ich následné využite. Všetko by sa malo vkladať do kontajnerov zabalené v igelitových vreckách. Súčasťou vzdelávacích prednášok, ktoré organizuje mesto v spolupráci s partnerom projektu Ekocharitou Slovensko, bude aj praktická ukážka triedenia odpadu či rady, ako si vytriediť šatník od nepotrebných kúskov.
„Sme slovenská spoločnosť, ktorá vyrába svoje kontajnery na Slovensku a zamestnáva ľudí v našej krajine. Podporujeme materiálne i finančne domáce charitatívne organizácie. Dávame oblečeniu druhú šancu. Nepoužiteľné šatstvo opätovne využívame- šijeme z neho ďalšie nové odevy. Použiteľné šatstvo darujeme tým, ktorí to najviac potrebujú, teda sociálne slabým, ľuďom bez domova, či iným ľuďom v núdzi,“ vysvetlil Tomáš Kunák, zástupca občianskeho združenia Ekocharita Slovensko.
Priemerný Slovák kúpi ročne približne 13 kilogramov oblečenia. Na Slovensku sa pritom každých 10 minút vyhodí približne 460 kg oblečenia. Okolo 95 % použitého textilu sa dá spotrebovať recykláciou, no iba 15 % sa reálne využíva týmto spôsobom. Ročne skončí asi 92 miliónov ton oblečenia ako odpad.