Tichým pietnym aktom kladenia vencov pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania sme si pripomenuli významný míľnik v histórii našej krajiny. Spomienkové podujatie pri pamätníku Osloboditeľov na Mladoboleslavskej ulici zorganizovali v piatok 23. augusta 2024 Okresný úrad v Pezinku a Mesto Pezinok. Akcia sa konala pod záštitou ministra obrany Slovenskej republiky Róberta Kaliňáka.
Pietneho aktu sa zúčastnili predstavitelia štátnej správy – MO SR a MV SR, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky aj samosprávy z Pezinka, primátor mesta Pezinok spolu s viceprimátorkami, starostovia obcí okresu Pezinok, členky a členovia ZO SZPB brig. gen. Karola Pekníka v Pezinku, Zväz vojakov SR – Klub Pezinok, Malokarpatský banícky spolok a zástupcovia mnohých ďalších združení pôsobiacich na území nášho mesta.
Tajomník Ministerstva obrany SR Igor Melicher oslovil všetkých prítomných: „Stretávame sa tu, pri Pamätníku osloboditeľov, aby sme si s hlbokou úctou a vďakou pripomenuli jednu z rozhodujúcich kapitol novodobej histórie nášho národa – 80. výročie vyhlásenia Slovenského národného povstania, ktoré je pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov našej milovanej vlasti sviatkom, ktorým preukazujeme úctu základným hodnotám, na ktorých stojí moderná slovenská štátnosť, ako aj všetkým tvorcom týchto hodnôt, účastníkom národného boja za oslobodenie.“
Prítomným sa prihovoril aj primátor Pezinka Roman Mács: „Je to 80 rokov, čo naši starí rodičia a prarodičia začali s vysťahovaním. Začali s vysťahovaním zla, nenávisti a zloby, ktorá v ľudskej histórii mala stále miesto a aj bude mať miesto, preto musíme byť opatrní a nadväzovať na ich odkaz, aby sme to, čo sa stalo vtedy, aby sme dnes nepripustili.“
Pamätajme si vlastnú históriu
Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenskej republiky. Jeho politickým cieľom bolo odstránenie režimu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a začlenenie Slovenska do obnovenej Československej republiky.
Pripomeňme si aspoň jedného z najvýznamnejších osobností Pezinka zapojených do SNP. Pekník Karol (20. 4. 1900 Pezinok – 1. 11. 1944 Pohronský Bukovec) – generál, protifašistický bojovník. V rokoch 1911 – 1915 študoval na gymnáziu, 1915 – 1938 na vojenských školách v Bratislave, vo Viedni, Budapešti a Prahe.
Od roku 1938 bol majorom generálneho štábu, prednostom 4. odd. 6. divízie v Brne a výcvikovej skupiny zboru v Banskej Bystrici. V rokoch 1939 – 1944 náčelník Hlavného štábu MNO a profesor Vysokej školy vojenskej v Bratislave. Medzi 10. augustom 1943 a 16. októbrom 1943 veliteľ 2. pešej divízie. Po začiatku SNP bol menovaný za veliteľa obrannej oblasti, od 4. septembra 1944 bol náčelníkom operačného odd. Veliteľstva 1. čs. armády na Slovensku. Podieľal sa na vývoji stratégie a taktiky boja armády v SNP. Dňa 1. novembra 1944 bol neďaleko Svätého Ondreja nad Hronom (dnes časť obce Pohronský Bukovec) zajatý príslušníkmi Einsatzkommanda 14 a ešte v ten istý deň bol pri pokuse o útek zastrelený. Po oslobodení boli jeho telesné pozostatky exhumované a prevezené do rodného Pezinka, kde je aj pochovaný.
Karol Pekník bol in memoriam vyznamenaný Československou medailou Za chrabrosť pred nepriateľom (roku 1945), Radom Slovenského národného povstania I. triedy (roku 1945), Štefánikovým pamätným odznakom I. stupňa (roku 1945), Československým vojnovým krížom 1939 (roku 1946). V roku 1946 bol in memoriam povýšený do hodnosti brigádneho generála.
Historickou zaujímavosťou SNP sú aj nasledujúce informácie: V Grinave bol vtedy zriadený zajatecký tábor pre zostrelených amerických letcov. Keď 29. augusta 1944 vypuklo SNP, dostali sa správy o ňom aj do grinavského tábora. Americkí letci začali plánovať útek a zorganizovalo sa medzi nimi niekoľko troj- až štvorčlenných skupiniek, ktoré sa na vlastnú päsť vydali do Malých Karpát so zámerom pridať sa k partizánom a dostať sa do Banskej Bystrice... viac o tábore a „úteku“ letcov nájdete v priložených fotkách v galérii článku – sú z katalógu k výstave o západnom odboji, ktorá sa v roku 2021 konala v Mestskom múzeu v Pezinku pod názvom „Činy, nie slová“.
S príbehmi účastníkov a účastníčok SNP sa môžete zoznámiť aj na stránke, kde si prečítate alebo pozriete nahrávky s ich osobnými výpoveďami o tomto období.
Zdroj informácií: Mestské múzeum v Pezinku, wiki